Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze
Planton S nawóz do surfinii, petunii kaskadowych, werben 200g - Plantpol Zaborze

7,98 zł

Cena regularna: 10,24 zł

Najniższa cena: 10,24 zł
szt.
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg
Łubin wąskolistny słodki nasiona na poplon 25 kg

94,90 zł

Cena regularna: 96,90 zł

Najniższa cena: 96,90 zł
szt.
Gryka na poplon nasiona 25kg
Gryka na poplon nasiona 25kg

165,00 zł

Cena regularna: 185,32 zł

Najniższa cena: 185,32 zł
szt.
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg
Gorczyca biała na poplon nasiona miododajna 25kg

119,00 zł

Cena regularna: 237,09 zł

Najniższa cena: 237,09 zł
szt.
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg
Rzodkiew oleista na poplon nasiona 25kg

169,00 zł

Cena regularna: 243,30 zł

Najniższa cena: 243,30 zł
szt.
Jak ochronić ogród przed ślimakami 0
Jak ochronić ogród przed ślimakami

Każdy, kto zajmuje się uprawą zarówno roślin ozdobnych jak i warzyw wie, jak dużym zagrożeniem dla upraw potrafią być ślimaki. Stworzenia te najczęściej żerują w nocy i przy pochmurnej deszczowej pogodzie na młodych sadzonkach i siewkach zarówno warzyw jak i kwiatów – skutecznie dewastując rozsady. Potrafią żerować zarówno w gruncie, na rabatach kwiatowych jak i siać spustoszenie w szklarniach czy tunelach foliowych. Zagrożeniem są przede wszystkim ślimaki nagie jak i klasyczne winniczki.

Aby skutecznie ograniczyć ich liczebność w ogrodzie trzeba przed wszystkim pozbyć się potencjalnych miejsc bytowania ślimaków, a będą to: sterty gałęzi i desek, pozostawione w ogrodzie pojemniki i donice, miejsca przykryte plandekami czy źle prowadzony kompostownik z dużą ilością nieprzerobionej materii organicznej. Warto też nie zostawiać kopców zgrabionych liści czy skoszonej trawy.

Z inwazją tych szkodników można radzić sobie w ekologiczny sposób – za pomocą naturalnych odstraszaczy. W ogrodzie dla zapewnienia naturalnej ochrony warto sadzić właściwe rośliny, które będą stanowiły naturalną zaporę dla ślimaków. Wybrane gatunki roślin jednorocznych oraz bylin wieloletnich nie tylko będą doskonałym urozmaiceniem rabat czy grządek ale również ochronią uprawy przed odwiedzinami nieproszonych gości. Ponadto z roślin tych można też sporządzać ekologiczne wywary i napary by wykonywać oprysk zabezpieczający grządki przed inwazją ślimaków. 

Do grona roślinnych sprzymierzeńców zaliczamy:

biocont nasturcja

Nasturcję  

Jest to roślina jednoroczna polecana do uprawy w ogrodach na rabatach i do pojemników na balkonach i tarasach. Może być sadzona w kompozycjach z innymi roślinami pnącymi. Odmiany o niskim pokroju to idealne roślina do uprawy współrzędnej by wzbogacić i jednocześnie ochronić warzywnik przed szkodnikami.

Sprawdź naszą ofertę

Majeranek

Roślina jednoroczna, która dorasta do 30–40 cm. Zakwita w czerwcu i kwitnie do pierwszych przymrozków. Sadzony na grządkach warzywnych, skalniakach czy rabatach kwiatowych odstrasza ślimaki i szkodniki.

Sprawdź naszą ofertę
Mospilan 20 SP
 
biocont hyzop

Hyzop Lekarski  

Roślina wieloletnia, która będzie stanowić doskonałą naturalną zaporę przeciw ślimakom. Dorasta do 30-40 cm, posiada smukłe łodygi z rozbudowanymi pędami kwiatowymi o przyjemnym słodkawym zapachu. Hyzop będzie się dobrze prezentował w skupiskach roślin o podobnej budowie, na skalniakach, w zielnikach czy przydomowych rabatach o wiejskim charakterze.

Sprawdź naszą ofertę
 

✅ Szałwia Lekarska - to roślina przyprawowa i lecznicza, stanowi prawdziwą ozdobę i naturalną ochronę przydomowego ogrodu. Lubi stanowiska ciepłe, osłoniętych od wiatru. Doskonale sprawdzi się na słonecznych rabatach kwiatowych, posadzona w donicach w kompozycji z innymi roślinami, w warzywniku, oraz na skalniakach. Surowcem do celów przyprawowych i farmaceutycznych jest przede wszystkim liść szałwii.

✅ Rozmaryn - aromatyczne zioło, którego listki dodaje się do potraw, dań z ziemniaków, kapusty i pomidorów. Pomaga w trawieniu. Sadzony w ogrodzie jest rośliną odstraszającą ślimaki, dlatego powinien zagościć nie tylko w zielniku ale i w miejscach, w których chcemy uchronić rośliny przed szkodnikami. Można robić z niego napary i wywary do opryskiwania roślin. Nasiona wysiewa się w kwietniu do płytkich pojemników pod przykryciem foliowym lub w końcu maja wprost do gruntu co 30-40 cm. Może być uprawiany w donicach na słonecznym miejscu.

✅ Lawenda Lekarska - roślina wieloletnia, miododajna (z wydajnością miodową 200-350 kg/ha) powinna na stałe zagościć w naszych małych i dużych ogrodach, donicach balkonowych i tarasowych. Doskonale odstrasza ślimaki od upraw właściwych. Z jej wonnych łodyg można tworzyć napary i wywary do ekologicznego oprysku roślin. Lawenda wymaga pełnego słońca.

✅ Tymianek Właściwy - roślina wieloletnia o wysokości ok. 40 cm, o niskiej mrozoodporności, dlatego często uprawia się ją jako jednoroczną. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, dlatego będzie doskonałą byliną ochronną dla roślin ozdobnych na słonecznych rabatach kwiatowych czy skalniakach. Tymianek charakteryzuje się gorzkawym smakiem i bardzo intensywnym zapachem.

✅ Cebula Siedmiolatka - roślina wieloletnia, mrozoodporna na jednym miejscu nie powinna jednak pozostawać dłużej niż 4-5 lata. Cebula ma naturalną zdolność odstraszania szkodników w tym ślimaków, dlatego warto ją siać zarówno w warzywnikach, zielnikach jak i wszędzie tam, gdzie chcemy zapewnić roślinom ochronę.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium