Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Jak uprawiać truskawki w ogrodzie? 0
Jak uprawiać truskawki w ogrodzie?

Truskawki, to jedne z tych owoców, które chyba najlepiej kojarzą się z latem i które warto uprawiać w ogrodzie. Słodkie, aromatyczne, dojrzewające w słońcu, idealne jako zdrowa i smaczna przekąska lub dodatek do deserów, ciast oraz owocowych koktajli. Truskawki dzięki mnogości odmian uprawiać można zarówno tradycyjnie w gruncie jak i w wiszących doniczkach na balkonie czy tarasie. Ponieważ nasze truskawki już pięknie kwitną to pomyśleliśmy, że warto byłoby napisać o tym jak mieć zdrowe sadzonki truskawek i udane plony w tym i kolejnych sezonach. Jeśli zdecydowanie jesteście team "truskawkowe pole" to zapraszamy do lektury.

Każdy, kto choć raz pokusił się o własnoręczną uprawę truskawek ten wie, jak ogromne znaczenie ma ich właściwa pielęgnacja przez cały sezon. Aby cieszyć się obfitymi zbiorami tych pysznych owoców należy właściwie pielęgnować truskawkowe krzaczki, zadbać o właściwy poziom składników odżywczych w glebie oraz zabezpieczyć owocowe poletko przed ewentualną inwazją szkodników. Jeśli decydujecie się na zakup gotowych truskawkowych sadzonek, to musicie dokładnie obejrzeć każdą z nich i wybierać takie, które nie będą miały pomarszczonych poskręcanych liści, liści przesuszonych owiędniętych i przyprażonych słońcem. Zdrowa roślina powinna mieć uniesione soczyście zielone liście - i tylko takie sadzonki należy wybierać.

jak uprawiać truskawki w ogrodzie

Jak nawozić truskawki?

Prowadząc uprawę tych smacznych owoców w ogrodzie, szklarni czy w donicach na balkonie warto sięgnąć po wieloskładnikowe nawozy mineralne dedykowane pod uprawę truskawek i poziomek, biohumus dzięki któremu świeżo posadzone sadzonki ładnie się ukorzenią oraz preparaty i produkty ochronne, które zabezpieczą uprawy przed: mszycami, ślimakami i chorobami grzybowymi. Produkty i preparaty warto dobierać tak, by skutecznie eliminować szkodniki bez obaw o plony. My zawsze sięgamy po takie preparaty, których użycie dopuszczone jest w uprawach ekologicznych. Zależy nam na smacznych owocach i obfitych plonach, którymi będzie się mogła cieszyć cała nasz rodzina.

Kluczem do udanych zbiorów truskawek jest mocna zdrowa sadzonka z dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym, dlatego tak ważne jest zarówno na początkowym etapie budowania masy zielonej rośliny jak również po posadzeniu już wyrośniętych sadzonek w docelowym miejscu uprawy zasilanie biohumusem. Ogranicza to stres związany z przesadzeniem rośliny oraz sprzyja szybszemu rozrostowi truskawkowego krzaczka, a jak wiadomo im mocniejsza sadzonka tym bardziej odporna na warunki atmosferyczne oraz na ataki szkodników czy chorób grzybowych. Właściwy rozrost rośliny wpływa również na jej obfitsze owocowanie oraz na wytworzenie rozłogów z nowymi młodymi truskawkowymi sadzonkami. Należy je przycinać by nie obciążały rośliny matecznej, a posadzone w doniczce i zasilane biohumusem szybko się ukorzenią i wzbogacą naszą owocową plantację.  

Gdy tylko na sadzonkach truskawek zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty (czyli właśnie teraz), warto zmienić sposób nawożenia i wybrać taki preparat, który stopniowo będzie zasilał roślinę oraz w którego składzie będzie tak ważny potas – który ilość w podłożu warunkuje prawidłowe kwitnienie i owocowanie truskawek. W tym okresie przyda się bardziej skoncentrowany w działaniu nawóz mineralny w formie prostych w dozowaniu granulek, którymi obsypuje się truskawkowe krzaczki i delikatnie przysypuje ziemią. Co bardzo ważne przy nawozach tego typu sięgamy po taki, który nie powoduje nadmiernego gromadzenia się azotanów w roślinach, przez co owoce mogą być spożywane bezpośrednio po nawożeniu. Zawsze, ale to zawsze należy przestrzegać dawek nawozowych opisanych na opakowaniu bo co za dużo to w przypadku nawozów zawsze niezdrowo i dla nas i dla rośliny. Dodatkowo my nawóz granulowany stosujemy również po okresie owocowania naszej truskawkowej plantacji, by wzmocnić sadzonki na kolejny sezon.  

Szkodniki truskawek zwalczanie

Niezależnie od tego czy uprawa truskawek prowadzona jest w gruncie, pod osłonami czy w donicach na balkonie – truskawkowe sadzonki narażone są na atak szkodników. Dlatego podczas uprawy należy dokładnie przyglądać się owocowym krzaczkom czy nie ma na ich liściach i łodygach śladów żerowanie niechcianych lokatorów. Czasami również użycie niewłaściwych gatunków roślin do mulczowania (ściółkowania sadzonek) może sprzyjać przenoszeniu się szkodników. W ochronie przed mszycami, misecznikami, przędziorkami, mączlikami i miodówkami warto stosować preparaty działające kontaktowo na bazie związków silikonowych, które oblepiają szkodniki odcinając im dopływ powietrza. Preparat można stosować nawet kilka razy w sezonie.

Jak wiadomo deszczowe lato nie służy truskawkom. Wystarczy kilka dni niekorzystnej pogody z opadami, by na liściach truskawkowych sadzonek pojawiły się przebarwienia, a na owocach pleść. Zaatakowane przez patogeny sadzonki będą słabiej owocowały nie tylko w tym roku ale i w kolejnych sezonach. Bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja truskawek, a co za tym idzie usuwanie wszelkich przebarwionych, wyschniętych czy pozwijanych liści wraz z łodygami oraz niedopuszczanie do kontaktu owoców z podłożem (na przykład poprzez mulczowanie słomą). W przypadku szarej pleśni, która dość powszechnie poraża truskawkowe plantacje niezależnie od miejsca upraw ważne jest stosowanie ochronnych preparatów zwalczających choroby grzybowe.

Jeśli na owocach truskawek pojawiają się ubytki to znak, że z owocowej obfitości korzystają również ślimaki. Bez względu na to czy truskawki są uprawiane w szklarni, czy w gruncie, czy na tarasie ślimaki zawsze znajdą sposób, by poczęstować się częścią naszych zbiorów. Niezależnie od tego czy lato jest deszczowe czy upalne, szkodniki te chętnie posilą się dojrzałymi słodkimi owocami. Dlatego dobrze jest stworzyć sadzonkom barierę ochronną, której ślimaki nie pokonają. Taką naturalną barierą utrudniającą żerowanie na truskawkach będzie słoma lub siano użyte do mulczowania wokół roślin. Można też dookoła sadzonek rozsypać mączkę bazaltową, która nie zaszkodzi, a wręcz pomoże roślinom. Bazaltowy pył przykleja się do śluzu ślimaka utrudniając mu przemieszczanie się i zmniejszając przyczepność do podłoża.

Dobrym rozwiązaniem na balkonowe doniczkowe uprawy będzie też miedziana taśma. Oklejone nią doniczki stanowi zaporę dla żarłocznych szkodników. Taśma to idealne rozwiązanie, aby w skuteczny, a zarazem ekologiczny sposób pozbyć się ślimaków z wybranych upraw. Rośliny stają się niedostępne, ponieważ miedź działa na ślimaki jak bariera nie do przejścia. Wchodzi w reakcję ze śluzem ślimaka, powodując powstanie impulsu elektrycznego. Kolejny plus jest taki, że taka taśma nie jest wyłącznie jednosezonowa, mało tego możecie ją dowolnie przycinać i umieszczać również bezpośrednio w gruncie. Od razu powiemy też że taśma zmienia kolor pod wpływem czynników atmosferycznych i jest to naturalny stan rzeczy.

Nawóz do truskawek 1,2 kg - Agrecol

Nawóz do truskawek 1,2 kg - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Taśma miedziana na ślimaki 4 m - Agrecol Natura

Taśma miedziana na ślimaki 4 m - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę
Ferramol GR Granulki na ślimaki trutka 1 kg - Agrecol

Ferramol GR Granulki na ślimaki trutka 1 kg - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę

Jak Czego jeszcze potrzebują truskawki?

Truskawkowa plantacja niezależnie od wielkości upraw wymaga regularnego odchwaszczania. Aby nie uszkodzić krzaczków najczęściej zabieg ten wykonuje się ręcznie pieląc glebę i delikatnie spulchniając wierzchnią warstwę podłoża wokół roślin motyką lub widełkami. Trzeba to robić bardzo ostrożnie by nie uszkodzić systemu korzeniowego truskawek. Warto regularnie opielać sadzonki, by chwasty nie ograniczały upraw, nie kwitły i nie wydawały nasion.

ściółkowanie truskawek

Kolejnym zabiegiem jaki warto wykonać w celu poprawy jakości i obfitości truskawkowych plonów jest ściółkowanie. Ściółkowanie nie tylko pomaga ograniczyć ilość szkodników tworząc naturalną barierę ochronną, jest to również doskonały sposób na to, by ograniczyć rozwój chwastów. Mulczowanie truskawek ogranicza też odparowywanie wody z podłoża, a naturalna ściółka ze słony pszennej lub żytniej w wyniku powolnego rozkładu uwolni do podłoża cenne składniki odżywcze. Ściółkować warto rośliny, które zaczynają kwitnąć. Warto również podkreślić, że w późniejszym etapie kiedy na roślinach pojawiają się już owoce ściółka w naturalny sposób izoluje je, by te nie dotykały podłoża. Poza słomą do ściółkowania doskonale sprawdzą się wełniane maty ochronne lub syntetyczna agrowłóknina. Materiały te będą doskonale przepuszczać wodę i jednocześnie ograniczać rozwój chwastów. Warto też podkreślić, że w przypadku tej metody ściółkowania należy sięgać po materiały dobre gatunkowo i o właściwej gramaturze ( 50 g/m2), by dobrze spełniały swoją rolę.

 jak uprawiać truskawki na agrowłókninie

Warto też nie zapominać o regularnym podlewaniu zwłaszcza kiedy lato jest bezdeszczowe i suche lub kiedy truskawki uprawiane są w doniczkach i pojemnikach. Mamy nadzieję i mocno trzymamy kciuki by pogoda w tym roku była łaskawa, bo własne truskawki takie prosto z krzaczka to owoce, które możemy jeść w kółko i na okrągło.

Topas 100 EC Oprysk zwalcza mączniaka prawdziwego 25ml - Agrecol

Topas 100 EC Oprysk zwalcza mączniaka prawdziwego 25ml - Agrecol

Sprawdź naszą ofertę
Osłona Ogrodowa Uniwersalna 40 cm 3 szt. - EKODARPOL

Osłona Ogrodowa Uniwersalna 40 cm 3 szt. - EKODARPOL

Sprawdź naszą ofertę
Silcol oprysk na mszyce przędziorki miodówki 10 ml - Agrecol Natura

Silcol oprysk na mszyce przędziorki miodówki 10 ml - Agrecol Natura

Sprawdź naszą ofertę

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium