Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Promocje
Ogórek Octopus F1nasiona 500 szt. - Syngenta
Ogórek Octopus F1nasiona 500 szt. - Syngenta

29,95 zł

Cena regularna: 38,25 zł

Najniższa cena: 38,25 zł
szt.
Przędziorek na bukszpanie – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać? 0
Przędziorek na bukszpanie – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać?

Przędziorek bukszpanowiec, to zaraz po ćmie bukszpanowej kolejny niebezpieczny szkodnik chętnie kolonizujący zielone krzaczki w ogrodzie. Już od wczesnej wiosny larwy zaczynają żerowanie na spodniej stronie bukszpanowych liści tworząc w nich charakterystyczne, licznie występujące jasne plamy w formie przecinków. Plamy te sukcesywnie się powiększają, a liście przebarwiają i drewnieją. Zaatakowana roślina w krótkim czasie traci swój soczyście zielony kolor oraz walor estetyczny. Uszkodzenie blaszki liściowej, nie jest wyłącznie problemem wizualnym. Osłabienie krzaków po ataku przędziorka czyni rośliny bardziej podatne na choroby oraz ataki innych szkodników. Niezwalczana plaga przędziorka na bukszpanie może prowadzić do utraty ulistnienia. Szybkie i właściwe rozpoznanie obecności szkodnika jest kluczowe dla zachowania pięknego wyglądu bukszpanów w ogrodzie. Dziś podpowiemy jak rozpoznać i skutecznie zwalczyć tego szkodnika.

Przędziorek na bukszpanie zwalczanie blog rajogrodnika

✅ Przędziorek bukszpanowiec charakterystyka

Przędziorek bukszpanowiec to mikroskopijny szkodnik należący do roztoczy. Dorosłe osobniki są bardzo małe (około 0,3-0,5 mm), mają owalny kształt i żółtozielone lub czerwonawe zabarwienie. Ich ciało pokryte jest delikatnymi włoskami. Larwy są jeszcze mniejsze i niemal przezroczyste, co utrudnia ich zauważenie na bukszpanie. Zauważalny jest niestety dopiero efekt ich żerowania.

Charakterystycznym objawem ich żerowania larw przędziorka są jasne plamki na spodniej stronie liści bukszpanu. Przędziorki na bukszpanie rozwijają się w kilku pokoleniach w ciągu sezonu wegetacyjnego. W sprzyjających warunkach czyli przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza jedno pokolenie może rozwijać się nawet w ciągu dwóch tygodni. Przy dogodnej słonecznej pogodzie oraz niewielkiej ilości opadów szkodnik ten może mieć do 10 pokoleń w sezonie. Taka liczebność oraz szybkość rozwoju szkodnika sprawia, że przy braku odpowiednich działań mających na celu zwalczenie przędziorka może szybko dojść do osłabienia i zasychania bukszpanu. Roślina szybko traci kolor, liście drewnieją i opadają. 

Kiedy atakuje przędziorek bukszpanowiec.

Przędziorki na bukszpanie pojawiają się głównie w okresie wiosennym i letnim. Okres ich występowania rozpoczyna się od kwietnia, a kończy we wrześniu - choć oczywiście wszystko zależy od panujących warunków.  Ich populacja szybko się rozrasta w upalne i suche dni, ponieważ takie warunki sprzyjają ich rozmnażaniu. Zimują w postaci jaj ukrytych w korze lub na spodzie liści bukszpanu, a ich rozwój rozpoczyna się już wczesną wiosną, gdy temperatura przekracza 12-15°C. Brak naturalnych wrogów oraz suche powietrze sprzyjają masowemu występowaniu przędziorków. 

Przędziorek na bukszpanie zwalczanie blog sklep rajogrodnika

 Zwalczanie przędziorka na bukszpanie.

Już od wczesnej wiosny warto prewencyjnie sprawdzać ulistnienie na bukszpanie, by rozpoznać atak szkodnika na jak wcześniejszym etapie występowania. Jeśli uszkodzonych przez przędziorka liści jest mało, można je przyciąć, a na roślinie zastosować naturalne metody zwalczania szkodników. Aby pozbyć się przędziorków w ekologiczny sposób warto zadbać o to, by w ogrodzie nie zabrakło naturalnych wrogów.

✅ Naturalni wrogowie przędziorka. 

Do ogrodu warto zaprosić biedronki oraz drapieżne roztocza - na przykład dobroczynka kalifornijskiego, które żywią się przędziorkami. 

Skutecznym sposobem pozbycia się szkodników są również opryski z wywarów roślinnych. W tej roli doskonale sprawdzą się napary z pokrzywy, wrotyczu i czosnku, które odstraszają przędziorki i ograniczają ich populację.

Kolejną skuteczną i ekologiczną metodą na pozbycie się przędziorka jest zraszanie roślin wodą. Przędziorki nie lubią wilgoci, dlatego regularne opryskiwanie bukszpanu wodą może ograniczyć ich występowanie. 

Przędziorek na bukszpanie naturalne sposoby zwalczania

Chemiczne zwalczanie przędziorków.

Przy dużym nasileniu szkodników na bukszpanie konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. W naszym sklepie dostępne są preparaty, które skutecznie eliminują przędziorka bukszpanowca.

Najpopularniejsze preparaty to:

Polysect w spray'u – skuteczny eliminuje przędziorki na bukszpanie. Preparat działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Odporny na deszcz, chroni systemicznie do 3 tygodni. Bardzo skuteczny efekty widoczne w 24 godziny.

Ortus 05 SC – jest środkiem przędziorkobójczym w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Przeznaczony do zwalczania przędziorków i szpecieli.

Magus 200 SC – o długotrwałym działaniu. Preparat ma działanie kontaktowe i przeznaczony jest do zwalczania przędziorków w roślinach ozdobnych. 

Opryski należy przeprowadzać rano lub wieczorem, aby uniknąć poparzenia liści i zapewnić lepszą skuteczność preparatów. 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Nabycie środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, określone w art.28 (DZ.U.2018, poz. 1310) ustawy o środkach ochrony roślin.

Zwalczanie przędziorka bukszpanowca - środki chemiczne blog rajogrodnika

Jak zapobiegać pojawieniu się przędziorków na bukszpanie?

Aby uniknąć problemu przędziorków na bukszpanie, warto stosować kilka zasad profilaktyki:

Regularne cięcie pielęgnacyjne na bukszpanie – pobudza roślinę do rozrostu i zagęszcza ulistnienie. 

Regularne podlewanie i zraszanie roślin – wilgoć ogranicza rozwój przędziorków.

Unikanie nadmiernego stosowania nawozów azotowych – nadmiar azotu sprzyja intensywnemu wzrostowi liści, co przyciąga szkodniki.

Usuwanie porażonych liści – pozwala to ograniczyć rozprzestrzenianie się przędziorków.

Regularna inspekcja roślin – wczesne wykrycie szkodników ułatwia ich skuteczne zwalczanie.

Przędziorek bukszpanowiec to groźny szkodnik, którego nie wolno lekceważyć, gdyż może on poważnie osłabić rośliny. Regularne sprawdzanie krzaków oraz odpowiednie metody ochrony roślin zapewniają skuteczne zwalczanie przędziorka na bukszpanie. Pozwalają cieszyć się zdrowymi i pięknymi krzewami przez cały sezon. 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium