Blog kategorie
Najnowsze artykuły
Jak uprawiać marchew? 0
Jak uprawiać marchew?

Marchew to jedno z warzyw korzeniowych, które kupić można w sklepach przez cały rok, jednak nic nie smakuje tak dobrze, jak marchew z własnego zbioru. Wie to każdy, kto choć raz pokusił się o wysiew. Dobrze zaplanowana uprawa bazująca na odmianach wczesnych oraz tych późniejszych sprawia, że chrupiącymi marchewkami z własnego ogrodu warzywnego cieszyć się można przez cały sezon.

Jak siać marchew? 

Rozpoczynając swoją przygodę z wysiewem warto dobierać odmiany zgodnie z ich przeznaczeniem. Dostępne są gatunki doskonałe do przetwarzania na soki, bardzo chrupiące doskonałe do spożywania na surowo oraz takie, którym nie zaszkodzi nawet dłuższe przechowywanie. W uprawie warto pamiętać, że marchew lubi lekkie i przepuszczalne podłoże, które dobrze gromadzi wilgoć. Przed wysiewem warto też sprawdzić kwasowość podłoża, gdyż warzywo to nie lubi kwaśnej gleby. Ziemia wzbogacona o kompost zapewni doskonały plon marchwi.

Uprawę marchwi prowadzi się poprzez wysiew wprost do gruntu. Marchew odmian wczesnych na pierwszy zbiór wysiewać można już od marca, gdy tylko podłoże rozmarznie. Czasem jednak po ciężkiej zimie wysiew na grządki nie jest możliwy, dlatego warto przypomnieć, że marchew siać można również w szklarniach i inspektach oraz w podwyższanych grządkach oraz z powodzeniem uprawiać również w donicach na balkonie czy tarasie wybierając oczywiście odpowiednio wysoki pojemnik. Odmiany późniejsze wysiewa się od kwietnia do maja. Zbiór z takiego wysiewu zaczyna się wtedy na październik aż do listopada. 

marchewka 1

Marchew Pierwszy Zbiór 5g - TORAF

Odmiana bardzo wczesna plenna o drobnych liściach. Korzeń walcowaty średniej długości około 11cm. Miąższ jasnopomarańczowy, soczysty, smaczny, zawiera dużo cukrów i karotenu. Odmiana polecana do bezpośredniego spożycia, do przygotowania surówek i soków.

Sprawdź naszą ofertę

Marchew późna Berlikumer 2 5g - WegAna

Odmiana późna o okresie wegetacji 150 dni, bardzo plenna. Berlikumer 2 – Perfekcja to jedna z odmian w typie Berlikumer. Jej korzenie są dość długie i bardzo smaczne, a ich największą zaletą jest duża przydatność do przechowywania. Odmiana szczególnie nadająca się na zbiór jesienny, może więc być wykorzystywana zimą. Tworzy korzenie walcowate, pomarańczowe, długości do 16 – 19 cm.

Sprawdź naszą ofertę
jak siać marchew

Warzywo to można też dosiewać w regularnych odstępach czasu, by cieszyć się obfitszym i dłuższym plonowaniem. Osobiście polecamy wysiew kilku różnych gatunków, by sprawdzić, która odmiana najlepiej smakuje i plonuje w warzywniku. W sprzedaży dostępne są klasyczne nasiona marchwi oraz takie na taśmie. 

Marchew wysiewać należy na uprzednio wyznaczonych grządkach równomiernie rozsypując nasiona wzdłuż wytyczonej linii z zachowaniem odpowiedniego odstępu miedzy jednym rzędem, a kolejnym. Nasiona delikatnie przysypuje się ziemią i przyklepuje, a następnie podlewa konewką ze zraszaczem tak, by nie wypłukać ich z podłoża. Wysiew klasycznych nasion marchwi wymaga wprawy i stosowania przerywki w trakcie wschodów tak, by zachować właściwą ilość miejsca na ukształtowanie się korzeni.

Tym ogrodnikom, którzy nie mają czasu i ochoty na przerywkę lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem polecamy nasiona na taśmie. Wysiew takich nasion polega na równomiernym rozłożeniu rzędów taśmy we wcześniej przygotowanych zagłębieniach i przysypaniu ich ziemią. Taśmy nasienne są w pełni biodegradowalne bo celulozowe i rozłożą się szybko w podłożu. Zanim jednak to nastąpi zapewnią nasionom marchwi odpowiednią wilgotność do skiełkowania. Na taśmach nasiona ułożone są w odpowiednich dla danego gatunku odstępach dlatego nie trzeba w trakcie wschodów stosować przerywki. Po wysiewie nasion na taśmie grządki również należy obficie podlać. 

Marchew Flakkese 2 nasiona

Marchew Flakkese 2 nasiona na taśmie 6m - TORAF

Sprawdź naszą ofertę
Marchew jadalna Parijse Markt 4

Marchew jadalna Parijse Markt 4 nasiona 3g - TORSEED

Sprawdź naszą ofertę
Marchew jadalna Karotela

Marchew jadalna Karotela nasiona na taśmie 6 m - WegAna

Sprawdź naszą ofertę

Marchew nie jest problematycznym warzywem w trakcie uprawy wymaga jedynie systematycznego opielania grządek by rośliny nie konkurowały o wodę i składniki odżywcze z chwastami oraz systematycznego podlewania. 

Dlaczego marchew rośnie w nać, a nie w korzeń?

Przyczyn deformacji lub wytwarzania małych korzeni u marchwi jest kilka. Pierwszą z nich jest niewłaściwe podłoże. Jeśli gleba jest zbyt gliniasta i zbita to zbiór marchwi może być mizerny. Warto również przestrzegać terminów wysiewu, gdyż kolejną przyczyną deformacji korzeni jest zbyt wczesny siew. W uprawie warto stosować płodozmian i nie wysiewać marchwi co roku w tym samym miejscu. Bardzo ważną kwestią jest również właściwa zasobność podłoża w składniki odżywcze. Rośliny korzeniowe nie lubią przenawożenia dlatego na grządkach zasilanych obornikiem należy je uprawiać dopiero w drugim roku po zasilaniu. Bardzo ważna jest też przerywka wschodów by rośliny miały odpowiednio dużo miejsca na wytworzenie korzeni. Kolejną kluczową kwestią jest podlewanie. Marchew źle znosi czasowy ubytek wilgoci w podłożu dlatego tak ważne jest systematyczne podlewanie grządek. Co zrobić żeby marchew rosła w korzeń? Przestrzegać wcześniej opisanych wytycznych dotyczących uprawy. 

Decydując się na wysiew w donicach na balkonie czy tarasie warto zadbać o właściwą wielkość pojemników. Do uprawy w pojemnikach nadaje się absolutnie każda odmiana byle tylko pojemnik miał głębokość od 30 do 45 cm bo mniej więcej tyle miejsca potrzebuje marchew do prawidłowego wzrostu (różnie w zależności od odmiany). Wyjątkiem jest Marchew jadalna Parijse Markt 4 - marchew tej odmiany tworzy korzenie w formie kulistych zgrubień dlatego obsiewać nią można nawet płytsze doniczki czy pojemniki. 

Ochrona marchwi przed szkodnikami.

Marchew warto sadzić na grządkach razem z cebulą. Marchewka doskonale ochroni cebulę przed śmietką cebulanką, a cebula marchew przed połyśnicą marchwianką. W ochronie marchewkowego poletka doskonale sprawdzi się również czosnek i por. Obsadzenie marchwiowych grządek rozsadami aksamitek sprawi, że nicienie glebowe będą się trzymały z dala od upraw.

Stosując zasady uprawy współrzędnej czyli wysiewając rośliny tak, by poszczególne gatunki uprawiane na jednej przestrzeni miały na siebie dobry wpływ - warto siać marchew z takimi warzywami jak: szpinak, pomidor, cebula, por, burak liściowy, sałata, pietruszka, groch, fasola szparagowa

Zbiór marchwi

Zbiór prowadzi się zgodnie z terminarzem widocznym na opakowaniu każdej z odmian. Żeby marchewki nie łamały się podczas wyciągania z podłoża, to warto je solidnie podlać i dopiero zabrać się za zbiór. Zbiór też można prowadzić po obfitych deszczach kiedy podłoże jest dobrze nasączone wodą. 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium